W dniach 20 – 22 maja uczniowie z naszej szkoły ( kl.IV-VI) wraz z opiekunkami (p.Agnieszką Błażuk, p.Patrycją Twaróg i p. Adamem Zdebem ) udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.
Wcześnie rano, bo o 1:40 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w podróż autokarową do naszej stolicy. Po kilku godzinach jazdy wreszcie dotarliśmy na miejsce.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Prywatnym Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą. Powstało ono w 1995, ale eksponaty zbierane były już wiele lat wcześniej, a ich remonty i rekonstrukcja zaczęły się w latach 80. XX wieku. Muzeum posiada około 300 zabytkowych pojazdów, jak również sporą kolekcję rekwizytów (mundury, radia, plakaty itd.), a także eksponaty związane z lotnictwem i militariami. Często są one wypożyczane na imprezy plenerowe.
Następnie pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. Tam z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Warszawy. Zmęczeni, ale spragnieni kolejnych wrażeń udaliśmy się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Po obejrzeniu zmiany warty i wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się w kierunku Starego Miasta. Po drodze zobaczyliśmy m.in. Bazylikę Św. Krzyża, w którym mieści się serce Fryderyka Chopina oraz Pałac Prezydencki. Spacerując, oglądaliśmy również zabytkowe kamienice, pomnik Syrenki, pomnik Adama Mickiewicza no i oczywiście dotarliśmy pod Kolumnę Zygmunta. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów, obecnie muzeum. Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego– UNESCO. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym . W części muzealnej słuchaliśmy barwnych opowieści o życiu w zamkowych komnatach i oglądaliśmy niezwykłe wnętrza.
Ostatnim punktem zwiedzania ( w pierwszym dniu ) było planetarium. Odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, a pominąć Niebo Kopernika- to niemożliwe! W planetarium na sferycznym ekranie obejrzeliśmy wyjątkowy filmy 2D: „Dobór Naturalny”. Była to opowieść o historii teorii ewolucji organizmów żywych. Zabrano nas w niezwykłą podróż na pokładzie HMS Beagle wraz z Karolem Darwinem w kierunku wybrzeży Ameryki Południowej. Wyprawa miała na celu odkrycie teorii ewolucji i zrozumienie jej założeń.
I tak zakończył się pierwszy dzień naszego pobytu w Warszawie.
Drugiego dnia pojechaliśmy autobusem po raz kolejny do Centrum Nauki Kopernik. Tym razem spędziliśmy tam 3 godziny. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
Chwilą odpoczynku okazał się pobyt w Ogrodzie Botanicznym na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Stąd podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy z widokiem na Most Świętokrzyski, Wisłę, Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy, którego zwiedzanie było kolejnym punktem programu wycieczki. Wielu uczniów naszej szkoły to kibice piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!
Kolejną atrakcją był spacer po Łazienkach Królewskich. Przed wejściem widzieliśmy pomnik marszałka Piłsudskiego, a w środku „przywitał” nas Fryderyk Chopin. Spacerując urokliwymi alejkami, dotarliśmy do Pałacu na Wodzie – królewskiej rezydencji. Podziwialiśmy także florę i faunę tego parku, szczególnie piękne pawie. Duże wrażenie zrobił również Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych.
Wieczorem po obiadokolacji poszliśmy do „Złotych Tarasów” (nazwa „Złote Tarasy” pochodzi od ulicy Złotej, przy której znajduje się wejście do galerii). Każdy tam mógł kupić dla siebie i najbliższych jakąś pamiątkę.
Tak minął nam drugi dzień zwiedzania naszej stolicy.
Trzeciego dnia pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski. Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni.
Na koniec zwiedziliśmy barokowy pałac królewski w Wilanowie, który został wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. W 1994 zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim został uznany za pomnik historii. Pałac ten zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji.
Ta wycieczka była bardzo udana. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących Warszawy i okolic, zobaczyli najpiękniejsze i najważniejsze miejsca, a dość dobra pogoda była wspaniałym dodatkiem do trzydniowej przygody.
Przygotowała:
Agnieszka Błażuk