


Realizacja rządowego programu” Radosna Szkoła”
Ruch jest naturalną potrzebą każdego dziecka w wieku przedszkolnym oraz w młodszym wieku szkolnym. Stanowi on istotny czynnik w jego rozwoju fizycznym .
Realizacja rządowego programu” Radosna Szkoła” pomogła utworzyć dodatkowe pomieszczenie – miejsce zabaw. Wszystkie pomoce dydaktyczne zakupione w ramach w/w programu są potrzebne i mają korzystny wpływ na rozwój dzieci, zwłaszcza ich inteligencji kinetycznej i wizualno-przestrzennej. Powodują, że uczniowie potrafią się odprężyć, zrelaksować a na zajęciach w klasie pracują wytrwale i są skoncentrowane.
Na ćwiczeniach w „sali zabaw” uczą się świadomie wykorzystywać swoje ciało do wyrażania emocji, uczą się udziału w grach sportowych. Rozwijają sprawność fizyczną, uczą się przestrzegać reguł różnych gier oraz współdziałać w zespole.
Stymulowanie psychomotoryki:
- wspinanie się na niskie przyrządy,
- schodzenie z niskich przyrządów,
- pokonywanie przeszkód dołem i górą,
- toczenie piłek ręka lub nogą,
- pełzanie, czołganie się i czworakowanie ( tunel),
- ruchowa ekspresja i rozwijanie poczucia rytmu,
- ćwiczenia relaksacyjne ( piłki fasolki),
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej i gimnastyki umysłu ( piłeczki do żonglowania),
- ćwiczenia równoważne i przeciw płaskostopiu ( ścieżki z fakturami, kamienie rzeczne – pokonywanie tych przeszkód zgodnie z ustalonymi zasadami np. tylko w prawo, tylko w lewo).
Wszystkie wymienione ćwiczenia rozwijają spostrzegawczość, orientację przestrzenną, szybką reakcję, koncentrację uwagi oraz takie cechy fizyczne jak: zręczność, zwinność i gibkość ( elastyczność ciała) . Niewątpliwie znajdzie to odbicie w zdobywaniu dobrych ocen w nauce i osiąganiu sukcesów w szkole.
----------------------------------------------------------------
Admistrator strony: Małgorzata Kokoszka-Zarycińska 2008-2010